Sex a duševní zdraví: existuje souvislost?

Sex není jednoznačná věc. Může zlepšit náladu nebo naopak zničit sebevědomí a v některých případech dokonce být důkazem duševních poruch.

  • Masturbace zlepšuje náladu a sebevědomí

Kromě toho, že samo uspokojení je nejjednodušší způsob, jak dostat dávku hormonů štěstí, je to také způsob, jak zvýšit sebevědomí. Alespoň pro ženy. Podle amerického průzkumu The Use of Self-Pleasure: Masturbation and Body Image Among African American and European American Wome ženy, které častěji masturbují, jsou více spokojeni se svým tělem.

  • BDSM sexuální praktiky souvisí s duševním zdravím

Existuje stereotyp že BDSM je jen pro duševně narušené jedince, ale věda dokazuje opak. Ve studii Psychological characteristics of BDSM practitioners z roku 2013 vědci porovnávali lidí, kteří praktikují BDSM a ty, kteří preferují obyčejný sex. Ukázalo se, že ti, kteří praktikuji BDSM jsou spokojenější se životem, otevřené lidem a novými zkušenostmi a méně náchylné k neurózám.

  • Deprese snižuje libido

Během deprese mnoho lidí ztrácí zájem o život celkové a pochopitelně i o sex. Bohužel, některá antidepresiva také potlačují libido.

To samozřejmě neznamená, že deprese nemusí být léčena. Je to nutné, ale pod dohledem lékaře.

  • Sex zmírňuje příznaky deprese

Ještě ironičtější je skutečnost, že pohlavní styk vám pomůže při depresi. Důvodem je serotonin a oxytocin, jež doprovázejí orgasmus a korigují chemickou nerovnováhu v těle. Účinek je samozřejmě pouze dočasný.

  • Sex snižuje úzkost

Úzkost, stejně jako deprese, brání lidem v sexu, ale stejně jako v případě deprese, sex pomáhá nám se s ní vypořádat. Je to proto, že během orgasmu oblasti mozku, které jsou zodpovědné za úzkost, jsou méně aktivní.

  • Hypersexualita může být známkou OCD

Obsedantně-kompulzivní porucha se může projevit různými způsoby: třeba neustálým mytím rukou a posedlosti masturbací nebo sexuálními fantaziemi. Naštěstí léčba může tyto příznaky zmírnit.

  • Příležitostný sex nemá jednoznačný vliv na duševní zdraví

Odbornice na sex  Zhana Vrangalova zjišťovala, nakolik příležitostný sex je nebezpečný pro naše duševní zdraví? Zda příležitostný kontakt může pozitivně nebo negativně ovlivnit stav člověka v závislosti na důvodech, proč k němu došlo.

Pokud je člověk řízen „špatnou“ motivací (někoho potěšit nebo se pomstít), pak muže očekávat snížení sebevědomí, deprese a zvýšení úzkosti.

Pokud jsou však důvody „správné“ (prozkoumat svou sexualitu nebo získat nové zkušenosti), pak se sebevědomí zvýší. Náhodný sex v této situaci nijak neovlivni úroveň deprese a úzkosti.

Závěr

Sex není všelék, nepomáhá vyrovnat se se všemi psychologickými problémy. Ale někdy s jeho pomocí můžete posoudit svůj vlastní stav a pochopit, jak jej zlepšit.