Nealkoholické pivo – je pokušení opodstatněné?

Nealkoholické pivo se stále častěji používá v případě, že chcete vypít trochu alkoholu, ale okolnosti to ne vždy umožňují. Například těhotné nebo kojící ženy, které nechtějí být odsouzeny za pití alkoholu, mohou jím nahradit obyčejné pivo. Pokud přijedete na návštěvu nebo na piknik na svém vlastním vozidle, bude chtít si dopřát třeba pár deci vina ve společnosti, ale vzpomenete si na návrat domů a raději zvolíte nějaký nealkoholický nápoj. Někteří lidé se domnívají, že pivo může být nahrazeno nealkoholickým pivem: chuťově jsou stejná, nealkoholické neobsahuje alkohol, takže neškodí tělu. Je tomu ale opravdu tak?

Mýtus 1. Alkoholické pivo je škodlivější než nealkoholické

Toto stanovisko je chybné, stačí si porovnat ingredience uvedené na lahvích. Někteří nezodpovědní výrobci přidávají do nealkoholického piva různé chuťové stabilizátory a chemické látky, které špatně ovlivňují různé orgány v lidském těle. Věnujte zvláštní pozornost obsahu alkoholu, i nealkoholické pivo nemusí být zcela bez alkoholu, což je uvedeno na láhvi.

Ale buďme spravedliví. Je třeba připomenout, že nealkoholické pivo obsahuje méně alkoholu, než takový napoj, jako např. kefírové mléko, které má přibližně 1% alkoholu. Toto množství alkoholu nemá nepříznivý vliv na tělo, protože kefírové mléko nikdo nepije ve velkých dávkách, což nelze říci o pivu. Mimochodem, vědci prokázali, že pivo je také užitečné pro tělo, pokud ho pijete s mírou.

Mýtus 2. Nealkoholické pivo nezpůsobuje závislost

Výše jsme zjistili, že všechno pivo obsahuje alkohol. Pokud obsahuje alkohol, pak konzumace piva ve velkých dávkách, což pro mnoho lide je obvyklé, negativně ovlivňuje lidské tělo. Alkohol má schopnost ovlivňovat množství a hladinu dopaminu v krvi. Právě dopamin pomáhá kontrolovat centrum odměny a potěšení v mozku. Vědci prokázali, že samotná chuť a vůně piva přispívají k touze po jeho konzumace znovu a znovu.

Nealkoholické pivo kupují převážně mladiství nebo lidé, kteří chtějí přestat pít alkohol. U těchto lidí části mozku zodpovědné za vnímání alkoholu nefungují správně. Po jednom doušku chtějí stále více a více, a pak z konzumace “lehkých” nápojů člověk přechází na silnější.

Mýtus 3. Nealkoholické pivo nevyvolává onemocnění, která se vyskytují, když upřednostňujete alkoholické nápoje

Existuje názor, že 100 g alkoholu denně prospívá osobám s kardiovaskulárními chorobami. Je třeba upřesnit: pod alkoholem je myšleno dobré víno nebo koňak, nikoliv pivo. Konzumace nealkoholického piva v žádném případě nemá vliv na udržení srdce v dobré kondici. Pamatujte, že přehnání s pivem má schopnost ničit nervový systém, způsobit poškození srdečního svalu. Pokud lidé konzumují pivo v nadměrných množstvích, má to negativní důsledky pro celý organismus: dochází k žilním onemocněním, vznikají problémy s ledvinami a játry.

Nealkoholické pivo ovlivňuje tělo stejně jako obyčejné pivo. Může snížit produkci hormonu testosteronu, v důsledku čehož mužům narůstá pivní břicho a dochází k snížení sexuální touhy.

Kladný účinek však nedávno objevili odborníci z Japonska. Prováděli výzkumy a zjistili, že nealkoholické pivo na tělo působí jako antikarcinogen. Potvrdili to v průběhu experimentů. Studie byly provedeny u skupin myší, které dostávaly karcinogeny. Ukázalo se, že myši, kterým podávali nealkoholické pivo, byly méně náchylné k vývoji maligních novotvarů.

Mýtus 4. Pivo, které neobsahuje alkohol, je povoleno jak pro řidiče, tak pro těhotné ženy

Možná ano, ale stojí za to? Tohle můžeme řičí o jakémkoli alkoholu, nejen o nealkoholickém pivu. Gynekologové a porodníci doporučují: pokud těhotná žena chce vypit aspoň doušek alkoholického nápoje, pak je lepší zvolit obyčejné pivo. Jak již bylo řečeno výše, nealkoholické pivo také obsahuje alkohol, ale obsažené v něm barviva, stabilizátory a jiné chemické složky mají škodlivé účinky na tělo.

Řidičům lépe také nekonzumovat nealkoholické pivo. Jsou známé případy, kdy z důvodu pachu piva inspektor silniční hlídkové služby chtěl po řidiči, aby ten absolvoval test na alkohol. Takže test samozřejmě neukáže velká čísla, ale na nule také nebude.

Všimněte si, že po kefírovém mléce ukazatele budou přibližně stejné. Proto buďte obezřetní a pozorní a před jízdou za volantem raději uhaste žízeň obyčejným nealkoholickým nápojem!