Je cyklistika cestou k impotenci?

V roce 1997 známý reportér časopisu «Bicycling» («Cyklistika») Ed Pavelka, překvapil celý svět. Přiznal totiž, že má impotenci způsobenou častou jízdou na kole. Na stránkách časopisů napsal, že proudění krve do penisu bylo tak malé, že dosáhnout dostatečné erekce nebylo možné.

Předpoklady reportéru o příčině tohoto problému dokázaly vědci. MUDr. Irwin Goldstein má verzi, podle níž muži, kteří tráví spoustu času na kole, mohou mít sníženou erekci. Proto, pokud hodlají pokračovat v sexuálních aktivitách, měli by přemýšlet a omezit čas věnovaný cyklistice.

Opravdu je tohle vědecky prokázáno?

Lékař začal provádět výzkum v této oblasti, aby rozptýlil všechny mýty a našel souvislostí. Při sledování zaznamenal skutečnost, že cyklisti častěji pociťují poruchy erekce ve srovnání s muži, kteří se zabývají jinými sporty. Milovníky kol častěji vyhledávali lékařskou pomoc, stěžovali se na nedostatečnou erekci, znecitlivění penisu a nepříjemné pocity při močení.

Studie provedené Irwinem Goldsteinem potvrdily spojitost mezi nedostatečně pevnou erekci a cyklistikou, ale důvod tohoto jevu nebyl nalezen. Lékař musel přemýšlet, proč cyklistika způsobuje tento problém?

Odborníci v této oblasti provedli další studie a vědci z kalifornského San Diega předložili svou verzi. Výsledkem pokusů provedených ve spolupráci s firmou na výrobu příslušenství na jízdní kola bylo zjištění, že příčinou impotence není jízda na kole, ale tvar a charakteristiky sedla.

Vědec, odborník v této oblasti, Ken Taylor, který se podílel na studiu vlivu cyklistiky na příčinu impotence, uvedl, že cyklisté často mají impotenci kvůli jízdě na tvrdých sedlech, protože tlačí na hráz (oblast mezi vnějšími pohlavními orgány a konečníkem).

Lékař a vědec Tim Roddy souhlasí s tím, že tlak při jízdě na kole může vést k impotenci. Dodal, že při dlouhé jízdě na tvrdém sedle jsou stlačeny nervové receptory a cévy, které jsou nezbytné pro normální fungování reprodukčního systému.

Vyberte si to správné sedlo

Společnost «Serfas», která se specializuje na výrobu cyklistických doplňků, navrhla vytvořit sedlo, jízda na kterém nebude způsobovat tolik problémů. Bylo vytvořeno nové sedlo, jehož testování se zúčastnilo 15 cyklistů, kteří projížděli několik desítek kilometrů denně. V důsledku testů byly získány následující údaje: ve srovnání s muži, kteří jezdili na obyčejných sedlech, z 15 testováních cyklistů pouze 14% cítilo nepohodlí.

V současné době tato společnost vyvinula několik modelů inovativních sedel, které mohou zabránit poklesu erekce u mužů, nepředstavujících svůj život bez ježdění na kole.

Rozmanitost modelů závisí na účinnosti výzkumu

Ve státě Kalifornie profesor a vědec Roger Minkow spolu s dobře známou firmou na výrobu sedel na jízdní kola, a také urology a policejní cyklisty, dlouho pracují nad vývojem sedel. Nedávno představili světu nový ergonomický vynález: úzké sedlo připomínající písmeno V s klínovým okrajem v zadní části.

K provádění experimentů, společnost, spolu s urologem Robertem Kesslerem, přilákala více než 20 dobrovolníků. Muži, kteří dříve pociťovali nepohodlí při jízdě na kole, se zúčastnili experimentu, během kterého každý cyklista musel za měsíc projet na novém sedle stejný počet hodin. Pak cyklisté vyprávěli o svých pocitech. Výsledkem je, že více než polovina dotázaných se zbavili znecitlivění penisu a bolesti při močení, současně nedošlo k žádným problémům s erekcí.

Hledání pokračuje a nyní již několik známých firem pracuje na vývoji a zdokonalování modelů sedel na jízdní kola, které neovlivňují zdraví mužů.

Kolo není jediná příčina

Stejná studie prokázala, že kromě tvaru sedla, na zdravotní stav mužů má vliv i vypolstrovaní, tj. tvrdost sedla. Sedla bez vypolstrování snižují průtok krve do penisu výraznější než měkká sedla.

MUDr. Taylor dále poznamenal, že ne všichni cyklisté mají impotenci, stejně jako ne všichni pijáci mají alkoholismus. Současně však nepohodlné sedlo jízdní ho kola je hlavním faktorem vývoje erektilní dysfunkce mužů.

Pokud si myslíte, že zřeknutím se jízdy na kole trvale zabráníte problémům v sexuální sféře, připomeňte si, že sedavý způsob života, nezdravá výživa, obezita také ovlivňují potenci. Udržujte zdravý životní styl a sexuální potěšení bude mít zaručené!