Je alkohol v přiměřeném množství škodlivý?

Je fakt, že nadměrná konzumace alkoholu vede k nenapravitelnému poškození lidského těla. Ale o sklenici vína nebo pár doušků koňaku odbornici už dlouho diskutují.

Přiměřené množství všichni chápou jinak

Nebudete tomu věřit, ale v různých městech a zemích za normu se počítají různé dávky alkoholu, například v Anglii je to 8 g, v Americe – 14 g, v Japonsku – 20 g. Lidé proto jinak chápou, když mají alkoholu dost, například Britové jsou schopni vypít 3-4 porce, ženy – 2. Domnívají se, že tělo to negativně neovlivňuje. Japonci mohou oficiálně vypít dvě porce denně. Američané mohou vypít 2 porce denně, ženám se doporučuje 14 gramů.

Objevují se zmatené představy o dávkách alkoholických nápojů. Obvykle lékaři jako přiměřené množství uvádějí asi 20 g alkoholu denně. Alkoholické nápoje zahrnují všechny nápoje s obsahem alkoholu, například pivo, víno, vodka, koňak.

Mimochodem, přívrženci stanoviska o výhodách červeného vína musí vědět, že provedené studie nebyly úspěšné, takže tento názor nebyl experimentálně prokázán.

Konzumace alkoholu: je škodlivá nebo užitečná?

Výsledky studií provedených v některých zemích ukázaly, že lidé, kteří pijí alkohol v přiměřených množstvích, mají nižší úmrtnost než lidé, kteří nepijí alkoholické nápoje.

Na tuto skutečnost existuje několik názorů. Ale jedna věc je nevyvratitelná – nižší míra úmrtnosti byla zjištěna jen u lidí, kteří pijí asi 6 gramů alkoholu denně.

Tyto výsledky byly podrobeny přísné kritice, odborníci v této oblasti tvrdí, že ve studii byly učiněny chyby. Předpokládá se, že do skupiny abstinentů také byli zahrnuti bývalé alkoholici, což znamená, že získané výsledky nejsou zcela správné a opět nevíme, do jaké míry je užitečné nebo škodlivé mírné množství alkoholu.

Kromě toho, výsledky studií může ovlivnit celá řada faktorů, které je složité zahrnout do výzkumu. Ano, lze předpokládat, že lidé, kteří pijí alkohol v přiměřeném množství, žijí déle než ti, kteří vůbec nepijí. Ale to neznamená, že vše závisí na požívání alkoholu, protože lidský organismus také ovlivňuje sport, zdravá výživa, denní režim atd.

Přínosy alkoholu

Dlouhodobé studie potvrzují:

  • existuje souvislost mezi přiměřeným pitím alkoholu a snížením rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění;
  • alkohol může snížit krevní tlak a vývoj mozkové mrtvice;
  • lidé, kteří konzumují alkohol v malých množstvích, mají nižší riziko onemocnění cukrovkou
  • u osob, které konzumují alkohol v přiměřeném množství ve srovnání s těmi, kteří vůbec nepijí, je riziko vzniku žlučových kamenů nižší.

Praxe ukazuje, že ne všichni lidé znají svojí dávku, nemohou se zastavit a opijí se. Nakonec všechny pozitivní ukazatele odcházejí do pozadí a objevují se zdravotní problémy.

Můžeme konstatovat, že příměrná konzumace alkoholu prospívá, dělá člověka méně náchylným k některým onemocněním, ale jakmile se norma zvyšuje, okamžitě se zvyšuje riziko onemocnění a úmrtnosti.

Alkohol není lék

Podle statistik, užívání alkoholu v malých množstvích zvyšuje riziko vzniku některých druhů rakoviny. Studie ukázaly, že u osmi procent žen, které konzumují alkohol v malém množství, hrozí riziko vzniku rakoviny prsu.

Dále piti alkoholu má vliv na vznik nádorů v hlavě, a to zejména pokud je kombinováno s kouřením. Onemocnění trávicího traktu je přímo spojeno s konzumací alkoholických nápojů ve velkých množstvích.

Nesmíme zapomínat, že po vypití panáka nebo plechovky piva, člověk často porušuje základní pravidla bezpečnosti, což má za následek vážné úrazy a vážně poškozuje naše zdraví.

Pít či nepít – toť otázka!

Lékaři nedoporučují pití alkoholu pro udržení kondici. Pro lidský organismus neexistuje žádná užitečná norma alkoholu! Pro ty, kteří si nepředstavují oběd bez panáka, v mnoha studiích jsou doporučovaný americké normy alkoholu, tj. 14 gramů, což je sklenka vína nebo piva.

Těhotným ženám je přísně zakázáno pití alkoholických nápojů. Vědci ještě zcela neprozkoumali vliv alkoholu na nenarozené dítě, ale určitě mu to neprospěje. Neexperimentujte, je lepší vzdát se všech druhů alkoholu.

Totéž platí pro ty, kteří již čelili alkoholismu nebo měli příbuzné s podobným problémem. Takoví lidé nemohou pít alkohol, dokonce ani trochu, protože z “trochu” pak vznikají velké problémy.