Co je impotence (erektilní dysfunkce)?

Erektilní dysfunkce je neschopnost muže dosáhnout erekce a udržet si ji pro úplný pohlavní styk. Tento stav není normou pro muže jakéhokoliv věku věk a posuzuje se odděleně od ostatních problémů v sexuální oblasti, jako je nedostatek sexuální touhy a problémy s ejakulací a orgasmem.

Jak často se vyskytuje impotence?

Podle National Institutes of Health asi 5% čtyřicetiletých a 15 až 25% mužů ve věku šedesáti pěti let pravidelně trpí impotencí.

Mnohem častějším problémem, kterému čelí mnoho mužů v určitém stadiu života, jsou jednotlivé případy neschopnosti dosáhnout erekce. K tomu může dojít z mnoha důvodů, jako je nadměrné užívání alkoholu nebo extrémní únava

Neschopnost dosáhnout erekce ve dvaceti případech ze sta není nic nadpřirozeného a vyžaduje léčbu pouze v ojedinělých případech. Zároveň neschopnost dosáhnout erekce v padesáti případech ze sta je obvykle indikátorem problému vyžadujícího vhodnou léčbu.

Co způsobuje impotenci?

Dosažení erekce by měly předcházet tři podmínky: nervová zakončení vedoucí k penisu musí správně fungovat; krevní zásobení penisu musí být v normě; z mozku musí pocházet příslušný signál. Porušení kterékoliv z těchto podmínek vede k neschopnosti dosáhnout plné erekce.

Běžné příčiny impotence zahrnují: onemocnění ovlivňující krevní oběh, jako je ateroskleróza (kornatění tepen); nervová onemocnění; psychologické faktory, jako je stres, deprese a strach z možného selhání; pohmožděniny penisu. Chronické onemocnění, některé léky a Peyronieho choroba (zjizvení vazivové tkáně uvnitř penisu) mohou také způsobit impotenci.

Je možné zabránit vzniku impotence?

Muži, kterým hrozí impotence způsobená vlastním chováním, například v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, mohou podniknout kroky k zabránění jejímu výskytu. Nelze však zabránit dysfunkci způsobené jinými příčinami.

Kteří odborníci léčí impotenci?

Specializace lékaře na léčbu impotence bude záviset na příčině impotence. Na základě anamnézy vaší rodiny, vaší anamnézy a aktuálního zdravotního stavu ošetřující lékař vám může předepsat léčbu léky, například, Viagrou nebo podobnými přípravky. Pokud to nepomůže, může vás poslat na urologické nebo psychologické vyšetření.

Co mám dělat, pokud mám problémy s vyvoláním/udržením erekce?

Pokud máte podezření na erektilní dysfunkci, poraďte se se svým lékařem, který provede potřebné testy k identifikaci příčin poruchy nebo vás pošle k jinému odborníkovi. Po zjištění příčiny se můžete uchýlit k různým způsobům léčby.

Jak se léčí impotence?

Existuje mnoho různých způsobů léčby impotence, včetně tablet, sexuální terapie, injekcí do penisu, čípků, vakuových pump a chirurgie. Každá léčebná metoda má své výhody a nevýhody. Obraťte se na svého lékaře a vyberte si nejvhodnější postup léčby.

Hradí léčbu impotence zdravotní pojišťovny?

Tady záleží na typu předepsané léčby. Pokud existuje lékařská dokumentace, pojištění obvykle pokrývá alespoň část léčby. Zároveň však do toho nejsou zahrnuty náklady na sexuální terapii a náklady na léčbu, která nebyla schválena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu, abyste zjistili, zda bude vaše léčba hrazena pojištěním.