Budoucnost planety je v našich rukou: 10 ekologických návyků

Zodpovědný přístup k metodám záchrany planety je užitečný nejen pro životní prostředí, ale také pro samotné lidi a jejich budoucnost. Mezi těmi, kteří propagují a vedou ekologicky šetrný způsob života, mnoho známých osobností: od Marka Zuckerberga, “otce” Facebooku až po Brada Pitta a dalších herců. Ti, kteří vedou ekologicky správný způsob života, nejen se starají o čistotu planety, ale také ušetří dost peněz.

Možná, že mezi vaše sousedy je obvyklé nechat smetí téměř na silnici, ale ekologický způsob života je vaší volbou. Proto vám řekneme, jak začít od sebe. Pochopit, proč je třeba začít již dnes, vám pomohou dvě velmi působivé skutečnosti.

Velká tichomořská odpadková skvrna

Kvůli obrovskému hromadění odpadků dochází k mnoha problémům. Za prvé, uvolňování škodlivých látek negativně ovlivňuje složení atmosféry, což snižuje koncentraci kyslíku. Za druhé, trpí půda a podzemní vody, rostliny a živočichy planety (počet hlodavců, ptáků, hmyzu, které přenáší infekce, se neustále zvyšuje a neškodné z lidského pohledu zvířata vymírají).

V planetárním měřítku se mění oceány. Mezi globální ekologické katastrofy v oceánech patří velká tichomořská odpadková skvrna, oblast s nejvyšší koncentrací odpadů, která přesahuje velikost Texasu. Podle odhadů různých vědců zabírá asi 15% celého Tichého oceánu (více než 700 tisíc km2).

Mimochodem: vědci z Nového Zélandu spolu se skupinou grafických designérů vizualizovali mapu odpadků v oceánu, seznámit se s jejich prací můžete zde.

Jedna rodina – téměř půl tuny odpadu ročně

Podle průzkumu průměrná rodina ze 4 lidí ročně produkuje asi 400 kg odpadků. 44% obyvatel považuje znečištění planety odpadem za nevýznamný problém a pouze 14% zná všechny nuance ekologických problémů planety.

Ekologické návyky, které usnadňují život, šetří peníze a zachraňují životní prostředí

 1. Minimalizujte používání plastových obalů v domácnosti

Je téměř nemožné odmítnout plastové sáčky, ale existuje několik tipů, jak snížit objem plastových těžko recyklovatelných odpadů:

 • používejte sáčky opakovaně (to platí i pro malé sáčky na balení potravin a zeleniny);
 • používejte sáčky vyrobené z recyklovatelných materiálů z polyetylenu (obvykle je to uvedeno přímo na sáčku);
 • je možné nepoužívat odpadkové pytle vůbec, jednoduše umyjte kbelík po každém vyházení odpadků z něj;
 • upřednostňujte eko tašky;
 • v obchodech se snažte brát potraviny (zejména pečivo) v papírových sáčcích;
 • při nákupu oblečení nebo jiných drobných předmětů nepoužívejte sáčky – poskládejte nákup do batohu nebo tašky;
 • likvidujte polyetylenové obaly odděleně od ostatních odpadků – odvezte staré sáčky do sběrného místa pro recyklaci.

Mimochodem: za účelem snížení spotřeby sáčků (vč. odpadkových), úspory nákladů, času a snížení škody na přírodě, můžete použít kuchyňský drtič odpadu.

 1. Likvidujte polyetylen v zařízeních pro sběr a recyklaci odpadu

Můžete je snadno najít pomocí Googlu nebo speciálních elektronických map, které jsou běžné ve velkých městech.

Můžete sbírat plastové, skleněné nádoby a papír, nebude to těžké. Například, správně složené PET lahve můžou být uloženy velmi kompaktně.

Co se týče sběru baterií nebo žárovek, ten je organizován např. v obchodech. Dále kontejnery pro sběr použitých baterií mohou být umístěny vedle vchodu v panelák. Tím se optimalizuje úsilí při sběru a usnadní se přeprava baterií do nejbližšího sběrného místa.

 1. Opakovaně použitelní nádobí a termohrnky jsou prioritou

Nyní ve většině kaváren dostanete slevu, pokud kupujete kávu “s sebou” do svého vlastního hrnku. Kromě toho, termosky nebo opakovaně použitelné lahve šetří čas a peníze – můžete si vzít kávu nebo čaj uvařený doma.

Ve velkých městech jsou také prodejní automaty, které prodávají vodu do vašich lahví.

Před zakoupením láhve nebo termosky věnujte pozornost materiálu a možným problémů při použití těchto výrobků. Například různé potravinářské plasty se liší podmínkami bezpečného použití a skleněné nádoby jsou poměrně těžké a při nesprávné přepravě hrozí nebezpečí rozbití.

Nejpraktičtější jsou sportovní lahve vyrobené z termoplastu. V poslední době jsou velmi oblíbené lahve s vnitřním sítkem na ovoce, bobule, bylinky nebo zeleninu, které vodě dodávají chuť a vůni bez zbytečných kalorií.

 1. Jakákoliv věc muže dostat druhy život

Pokud máte oblečení, které již není in, nelíbí se vám nebo jen trochu opotřebované, můžete ho prodat nebo darovat organizacím, jako je Červený kříž nebo jiným charitativním nebo dobrovolnickým sdružením. Knihy můžete darovat knihovně.

Mnozí již obeznámeni s internetovými službami, které umožnují  hledat pro věci nového majitele, rozdávat prakticky cokoliv (nejen oblečení, textil nebo obuv).

 1. Uvědomujete si účel nákupů

Spontánní nákupy neovlivňují životní pohodu a jen zabírají prostor v bytě. Studie amerického profesora Michaela Nortona a britský Elizabeth Dunnové ukázaly, že hromadění věcí neovlivňuje štěstí lidí.

Naopak výdaje na vzdělávání nebo cestování přináší radost i užitek. A termín “zodpovědná spotřeba” je jedním z položek na seznamu 17 globálních cílů definovaných Organizací spojených národů.

 1. Nakupujte pozorně

Nákup zboží od místních výrobců snižuje počet dovážených výrobků, čímž se snižuje potřeba přepravovat tyto výrobky a následně se snižuje i množství výfukových plynů vypouštěných do ovzduší.

Zodpovědný přístup k výběru obalů (alternativního papírového nebo vůbec bez něj) snižuje množství plastu, které znečišťuje planetu.

Dávejte přednost výrobkům s označením “eko” nebo „bio”, potvrzeným certifikátem. Je to užitečné nejen pro životní prostředí, ale i pro vaše tělo. Při skutečném dodržování všech pravidel musí být tyto potraviny vyráběny bez použití chemických látek – hnojiv a herbicidů, které nepříznivě ovlivňují přirozenou rovnováhu.

 1. Složení výrobku napoví hodně

Mnoho známých výrobců již vyrábí celou řadu čistících a mycích ekologických prostředků pro domácnost, které neobsahují fosfáty, chlor a další škodlivé látky. Jejich obaly se obvykle označují “biologicky rozložitelné” nebo “bez fosfátů”. Kromě toho ocet, soda a hořčičný prášek dokonale se postarají o většinu funkcí čisticích prostředků.

Dále životní prostředí poškozují pěnidla, mezi něž patří SLS a SLES – jsou součástí gelů a šamponů. Tyto složky špatně ovlivňuji kvalitu podzemní, a následně i pitné vody.

Při pravidelném používání tyto látky také mají špatný vliv na pokožku a vlasy – rozvíjí se suchost a snižuje se přírodní tuková bariéra.

Známé značky aktivně pracují na vývoji a výrobě chemikálií bezpečných pro lidi a životní prostředí, což muže jedině potěšit.

 1. Úspora zdrojů v domácnosti

Zde je třeba věnovat pozornost mnoha malým nuancím a trikům. Tady jsou některé z nich:

 • ekonomická technická řešení: nakupujte energeticky úsporné nebo LED svítidla, senzorový kohouty a spínače;
 • myčka nádobí: při mytí nádobí snižuje spotřebu vody;
 • opětovné použití vody: zalejte květiny vodou, v níž jste si umyli ruce, v zimě přineste z ulice sníh – taková měkká voda je mnohem užitečnější pro pokojové rostliny;
 • zvykněte si uzavírat vodovodní kohoutek, když něco mydlíte nebo čistíte zuby;
 • sledování způsobů, jak snížit tzv. pasivní spotřebu energie, když zařízení nefungují, ale zůstanou připojeni k síti.

Pokud budete sledovat těmto radám, spotřeba zdrojů domácností se sníží přibližně o 20%, což je dost citelné při stabilním zvyšování cen na služby.

 1. Optimalizujte používání vozidel

Nejlepší způsob, jak se dostat kamkoliv do nejbližší vzdálenosti je pěšky nebo na kole. Ale, bohužel s takovými klimatickými podmínkami, které tu máme, není to vždy praktické a rozumné. V takových případech zkuste dát přednost veřejné dopravě, která přepravuje mnoho lidí, ale produkuje tolik výfukových plynů jako soukromé automobily nebo taxíky vezoucí jednu nebo dvě osoby.

Nyní jsou velmi populární služby, jako je BlaBlaCar nebo BeepCar, pomocí kterých můžete najít spolucestující a rozdělit se s nimi o cenu za benzín.

 1. Výsadba stromů

Pamatujete o tom, že každý člověk musí v životě udělat 3 věci? Jedna z nich je zasadit strom. Pokud tak učiníte, bude to váš malý osobní přínos v boji proti globálnímu oteplování. Tato fyzická práci na otevřeném vzduchu určitě prospěje vašemu tělu, zejména pokud jste pracovníkem v kanceláři. Mimochodem, existuje mnoho užitečných a zajímavých flash mobů pro ty, kteří chtějí pravidelně vysazovat stromy, o čemž se můžete dozvědět na internetu.