5 důvodů, proč začít běhat, které nesouvisí s hubnutím

Vstoupit do diskuze

Běh pomáhá nejen zhubnout, ale také dosáhnout harmonie s duší a tělem.

Důvody, proč se mnozí z nás běhání vyhýbají, jsou zcela zřejmé: tato činnost je běžně spojována s pocitem fyzického nepohodlí, pocením, zápachem nebo strachem z odsouzení, že nejsme dostatečně rychlí.

Začínající běžci jsou často motivováni možností spálit nadbytečné kalorie. Ale nemusíte sportovat jen proto, abyste si mohli dovolit extra zákusek, zmrzlinu nebo sklenici piva.

Díky běhání se můžete stát silnější po fyzické i psychické stránce.

1. Běhání posiluje

Necítíte-li se fyzicky zdatní, můžete to napravit běháním, a to zejména ve svižném tempu. Když se řítíme kupředu, zažíváme pocity, které nám v každodenním životě chybí. Díky tomu si začínáme vážit vlastního těla.

Pocit dosažení nového cíle, když jste ještě o něco rychlejší a vytrvalejší a dokážete uběhnout o pár kilometrů více, je nádherný. Ale i pomalý běh na tří kilometry dokáže přinést potěšení.

2. Běhání pomáhá utříbit si myšlenky a emoce

Pokud jste neustále zaneprázdněni a často používáte mobilní telefon nebo počítač, je možné, že nemáte dostatek času, abyste si v klidu srovnali věci v hlavě a uvědomili si své myšlenky a pocity. Mnozí z nás se marně snaží být produktivnější nebo se nemohou soustředit při práci. Při běhu jsme ponecháni sami sobě a svým myšlenkám.

Kromě toho dokážeme dosáhnout harmonie se svými emocemi a lépe zvládnout nejrůznější pocity od štěstí do vzteku. Získáváme možnost přesměrovat veškerou negativní energii do fyzického pohybu a tím se zbavit negativních pocitů.

3. Díky běhání se cítíme „živější“

Když se rychle pohybujeme kupředu, cítíme silnou radost a vzrušení. Je nepravděpodobné, že běžci zažívají tyto příjemné pocity pořád, i zkušení sportovci se občas cítit unavení a pomalí, je to zcela normální. Ale pravidelný přísun adrenalinu stojí za to si jít zaběhat.

4. Běhání je čas pro sebe

Jedním z nejlepších způsobů relaxace je pustit si oblíbenou hudbu, jít si zaběhat a obdivovat krásnou krajinu. I když běžíte betonovou džunglí, lépe poznáváte své město, ale to nejdůležitější je, že během běhání se přenášíte do vlastního malého světa, v němž ostře vnímáte součinnost a vzájemné působení těla, emocí, hudby a okolního prostředí.

5. Běhání pomáhá cítit se zdravější

Běhání patří mezi nejdůležitější fitness cvičení a umožňuje se cítit v té nejlepší tělesné kondici. Běh nemusí být jediným sportem, který provozujete, ale kvůli svému účinku na tělo se snadno může stát vaší oblíbenou činností.

Během běhání si užíváte pohybu, a přitom se zbytečně rychle neunavujete. Nemusíte pečlivě dbát na dodržování tréninkového plánu (tedy pokud se nepřipravujete na maraton). Můžete dočasně upřednostnit i jiný sport a vrátit se k běhání později, až na to budete mít chuť. Pokud ale běháte, jen abyste zhubli, pak si sotva vychutnáte všechny výhody tohoto sportu.